پنوماتیک
Select Language

پنوماتیک

دسته بندی
پنوماتیک که تلفظ صحیح آن «نیوماتیکس» (Pneumatics) است به جنبه‌ای از علم فیزیک و مهندسی اشاره دارد که در مواردی همچون بکارگیری انرژی موجود در گاز فشرده جهت حرکت یا انجام کار، استفاده می‌شود.
پنوماتیک به فناوری هوای فشرده می‌گویند اما در برخی موارد باید آن‌را نوعی سیستم کنترل خودکار به شمار آورد. گاز فشرده که به طور معمول، هوای خشک یا غیرخشک است که بمنظور راه‌اندازی یک عملگر، انجام کار و متوقف کردن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. پنوماتیک در گذشته به سادگی سیستم تنفسی انسان یعنی فشردن هوا در شش‌ها بود. این هوای فشرده می‌توانست در ادامه آتشی را شعله‌ور کند یا یک تیر را رها سازد. کلمه پنوماتیک ریشه‌ای یونانی به معنای «دمیدن» دارد.
مشاهده بیشتر
صفحه1

در حال بارگذاری 20 رکورد بعدی

شیر کنترل جریان پنوماتیک

شیر های کنترل جریان پنوماتیک در صنعت تحت عنوان فلوکنترل های بین راهی شناخته می شوند و در اصل موظف به کنترل سرعت سیال جاری در سیستم هستند. فلوکنترل یا شیر های گلویی قابل تنظیم با مانع برگشت نام های دیگری از شیر های کنترل جریان هستند.

شیر کنترل فشار پنوماتیک

شیر کنترل فشار وسیله‌ای است که در مدارهای هیدرولیکی و پنوماتیکی قرار گرفته و فشار وارد شده به سیستم را کنترل و مدیریت می‌کند. عملکرد انواع شیرهای کنترل فشار به ۳ حالت تعیین، محدودیت و کاهش فشار است. این شیرها از خرابی سیستم در برابر تغییرات از پیش تعیین نشده فشار، جلوگیری می‌کنند. در واقع تغییرات میزان دبی در اثر باز و بسته شدن شیرها موجب ایجاد تغییرات ناگهانی فشار می‌شود. البته این تغییرات می‌تواند گاهی میزان فشار را تا ۴ برابر حد عادی برساند. بنابراین استفاده از شیرهای کنترل فشار برای حفظ سلامت سیستم، امری ضروری است.

فیلتر پنوماتیک

فیلتر پنوماتیک در اصل یک قطعه مخروطی شکل یا استوانه ای شکل است که هوای فشرده از لابلای تیغه های چرخشی آن عبور می کند و طی این فرآیند قطرات آب و ذرات سنگین گرد و غبار به واسطه نیروی گریز از مرکز در انتهای مخزن و در کاسه فیلتر جمع می شوند.

رگولاتور پنوماتیک

رگلاتور پنوماتیک قطعه ای برای کنترل فشار هوای تولید شده توسط کمپرسور و جلوگیری از نواسانات فشار باد در سیستم های پنوماتیک می باشد.

رگولاتور پروپرشنال پنوماتیک

برای کنترل فشار در مدارات پنوماتیکی از رگلاتور استفاده می شود. در برخی از سیستم های پنوماتیکی نیاز به کنترل فشار بر اساس برخی پارامترها مانند کاهش یا افزایش جریان، توان یا فشار بصورت خودکار می باشد. رگولاتور پروپرشنال بر اساس فرمانی که از مرکز فرماندهی به آن می رسد، فشار مدار را به اندازه لازم تنظیم می کند.

شیر ماژولار پنوماتیک

هنگامی که جهت راه اندازی و کنترل یک مجموعه پنوماتیکی نیاز باشد که مجموعه کنترلی و الکتریکی در یک محل باشد از شیرهایی که در سایز کوچک ساخته شده و بر روی یک پایه تغذیه نصب می شوند استفاده می شود. این شیرها شیر ماژولار پنوماتیک نامیده می شوند.

شیر پروپرشنال پنوماتیک

یکی از انواع شیر پروپرشنال شیر پنوماتیک است که وظیفه کنترل فشار، سرعت و مقدار هوای انتقال یافته از طریق یک سیستم پنوماتیک را بر عهده دارد. سیستم‌های پنوماتیک برای انتقال قدرت به نیروی هوای فشرده وابسته است. این شیرها در برنامه‌های صنعتی شامل موتورهای دیزلی با عملکرد پنوماتیک کاربرد دارند.

شیر کنترل جهت پنوماتیک

به طور کلی شیرهای پنوماتیک دارای دو زمینه کاربردی مجزا هستند . در کاربرد اصلی اولی، شیر پنوماتیک وسیله ای است که برای کنترل یا تعدیل جریان هوا در یک سیستم پنوماتیک استفاده می شود. شیر‌های کنترل جهت پنوماتیک این کار را با کنترل هوا یا گاز در منبع و تنظیم عبور آن به لوله‌ها در سیستم پنوماتیک خودکار انجام می‌دهند. عامل اصلی فعال سازی که باعث باز یا بسته شدن شیر پنوماتیک می شود ممکن است به صورت دستی، الکتریکی از طریق یک موتور برقی یا محرک موتوری، یا به صورت پنوماتیکی انجام شود. در واقع هوا یا گاز تحت فشاری که توسط شیر کنترل می شود و از طریق پورت های شیر در سیستم پنوماتیک جریان می یابد.

کلمپ پنوماتیک

کلمپ پنوماتیک یا گیره پنوماتیک، یکی از تجهیزات مرتبط با سیستم های هوای فشرده می باشد و زمانی از آن استفاده می گردد که بخواهیم چیزی را محکم و ثابت در جای خود نگه داریم.

چنگک یا گریپر پنوماتیک

گریپر پنوماتیک یا جک انگشتی پنوماتیک یکی از انواع خاص عملگر های پنوماتیک میباشد که همانند چنگک شئ مورد نظر را میگیرد و در ربات های پنوماتیک یا مثلا در بازو های دستگاه تولید ماسک جراحی(برای گرفتن کش ماسک) مورد استفاده قرار میگرد.

سیلندر چرخشی پنوماتیک

سیلندر چرخشی پنوماتیک که به عنوان جک چرخشی مشهور است به کمک قدرت سیال تحت فشار محور سیلندرچرخشی در زاویه های ثابت و محدود، می چرخد. از جمله مهمترین مزیت های سیلندر پنوماتیک میتوان به ابعاد کوچک و نصب آسان، اشاره نمود. زوایای جک چرخشی با سیستم‌های مکانیکی محدود شده و کنترل زاویه به صورت داخلی و یا خارجی انجام میشود.

جک پنوماتیک یا سیلندر پنوماتیک

جک یا سیلندر پنوماتیک در واقع مهم ترین قسمت یک سیستم پنوماتیکی است. بطور کلی سیلندر پنوماتیک تجهیزی است که عملکرد آن توسط باد صورت می گیرد و در واقع از قدرت هوای فشرده برای ایجاد حرکت های طولی و رفت و برگشت استفاده می کند.

در حال بارگذاری 20 رکورد بعدی

شرکت ارژن تجهیز ایرانیان