رگولاتور پنوماتیک
Select Language

رگولاتور پنوماتیک

اشتراک گذاری
  • توضیحات
  • نظرات

یکی از مهمترین فاکتور هایی که در سیستم های پنوماتیک وجود دارد فشار هوا است. در واقع کمپرسور با فشرده کردن هوای محیط اطراف خود سیال مورد نیاز برای حرکت عملگر هایی مثل جک پنوماتیک را تامین می کند.
این فشار در سیستم های مختلف بسیار متفاوت می باشد اما به طور معمول از 4 بار تا  40 بار متغیر است.

اهمیت کنترل فشار باد توسط رگلاتور پنوماتیک :

فشار باد رابطه ی بسیار مستقیمی با نیروی سیستم دارد. کار در سیستم های پنوماتیک توسط عملگرها انجام می شود ولی مقدار کار (نیرو) آن ها توسط فشار باد تعیین می گردد. فرض کنید یک کمپرسور 1000 لیتری دارید که در حالت نرمال 10 بار فشار را برای شما تولید می کند، (معمولا به دلیل گران بون کمپرسور از یک عدد برای تامین باد کل سیستم ها استفاده می شود). دوباره فرض کنید خط تولید شما تشکیل شده از 3 قسمت مختلف با 3 جک پنوماتیک است که هر کدام بسته به نیاز سیستم می بایست 3 نیروی مختلف را اعمال کنند. مثلا یکی 8 بار یکی 5 بار و دیگری به  بار فشار باد نیاز دارد. طبیعتا نمی توان برای هرکدام بک کمپرسور جداگانه تهیه کرد اما می توان برای هر قسمت یک رگلاتور پنوماتیک تعبیه نمود که فشار اصلی 10 بار را به فشار مورد نظر سیستم رساند.

انواع رگلاتور پنوماتیک :

تقسیم بندی این قطعه در 2 نوع انجام می شود:

1- سایز بندی
2- رنج فشار کاری


سایز بندی : مانند واحد مراقبت پنوماتیک این قطعه نیز از نظر سایزبندی بسیار مهم می باشد چرا که هر سایز توانایی عبور مقدار مشخصی دبی باد (حجم) را از خود دارد. سایز بندی این قطعه به صورت زیر است:

1/4 – 3/8 – 1/2 – 3/4 – 1 – 2 ( توجه کنید که تمام سایز ها به اینچ می باشد)

رنج فشار کاری : و اما مهم ترین قسمت که باید به آن توجه کنید رنج فشار کاری رگلاتور پنوماتیک است . رنج فشار بنابر نیاز سیستم شما می باشد اما به طور معمول به 3 نوع تقسیم می شوند :

0 تا 10 بار
0 تا 16 بار
5 تا 40 بار 

لیست نظرات

محصولات مرتبط

شرکت ارژن تجهیز ایرانیان