واحد مراقبت پنوماتیک
Select Language

واحد مراقبت پنوماتیک

دسته بندی
واحد مراقبت پنوماتیک یکی از تجهیزات مهم در این صنعت است که هدف از ساخت آن، فراهم نمودن هوای خالص و فشرده برای سیستم پنوماتیک می باشد. این واحد یکی از اجزای اصلی پنوماتیک است و محل قرارگیری آن در میانه خط تغذیه هوای فشرده می باشد. دستگاه های صنعتی که دارای واحد مراقبت پنوماتیک هستند، عمر زیادی دارند و کمتر دچار اشکال می شوند. در سیستم های اتوماتیک صنعتی، تجهیزات پنوماتیکی نقش مهمی ایفا می کنند. با کمی دقت در این دستگاه های می توانید انواع سیلندرهای پنوماتیک را مشاهده نمایید که برای راه اندازی بسیاری از آن ها، بهترین منبع انرژی هوای فشرده است. البته خلوص این هوای فشرده باید به اندازه ای باشد که درون آن اثری از قطرات آب و ذرات معلق دیده نشود تا راندمان دستگاه ها به حداکثر خود برسد. به همین دلیل از واحد مراقبت پنوماتیک استفاده می گردد.
در سیستم های مختلف تولید هوای فشرده، واحد مراقبت پنوماتیک وظیفه دارد که یک فیلتراسیون قدرتمند ایجاد نماید. این فیلتراسیون باید به گونه ای عمل کند که هوایی که به بخش های مختلف پنوماتیک تحویل داده می شود، فاقد هرگونه ناخالصی بوده و کاملا خشک باشد. در حالت کلی می توان گفت واحد مراقبت پنوماتیک، هوای فشرده مطلوب سیستم های پنوماتیکی را تامین می کند.

اجزای واحد مراقبت پنوماتیک

در حالت کلی واحد مراقبت پنوماتیک در نقش یک فیلتر ظاهر می شود که در مسیر هدایت هوای فشرده قرار می گیرد. بنابراین فیلتراسیون اصلی ترین بخش تشکیل دهنده آن است. اما به غیر از بخش فیلتراسیون، قسمت هایی نیز برای روغن زنی هوای فشرده و تنظیم میزان فشار هوای خروجی نیز در نظر گرفته شده است. هر کدام از این قسمت ها دارای اجزایی هستند که در ادامه اجزای هر یک از آن ها را معرفی می کنیم.


بخش فیلتراسیون: همانگونه که اشاره کردیم، جداسازی و حذف ناخالصی های موجود در هوای فشرده، مهم ترین وظیفه ای است که بر عهده واحد مراقبت پنوماتیک می باشد. رطوبت نیز جزو این ناخالصی ها محسوب می گردد. به همین جهت یک عدد فیلتر بر روی هر کدام از این واحدها تعبیه شده است. هر چقدر منافذ این فیلتر کوچک تر باشد، نشان دهنده این است که قدرت آن در حذف ذرات معلق هوا و رطوبت بیشتر است. به عنوان مثال اگر قطر منافذ فیلتر ۳۰ میکرون باشد، یعنی ذرات معلق و قطرات آب با قطر بیش از ۳۰ میکرون اجازه عبور از فیلتر را ندارند و در این مرحله حذف می شوند. بنابراین هر چه فیلتر منافذ ریزتری داشته باشد، می تواند ناخالصی های بیشتری را حذف نموده و هوای پاک تر و خشک تر به سمت دستگاه های پنوماتیک هدایت کند.


بخش رگولاتور: کمپرسورهای که هوای فشرده تولید می کنند، بر اساس مشخصاتی که دارند و بر حسب حداکثر میزان فشار مورد نیاز دستگاه ها، هوا را به اندازه معینی فشرده می نمایند. معمولا این هوای فشرده با چنین فشاری برای کار کردن بیشتر دستگاه های پنوماتیک کافی است. اما در برخی موارد نیاز است تا یک فشار کنترل شده برای تعدادی از دستگاه ها ارسال شود. به همین منظور در واحد مراقبت پنوماتیک از یک رگولاتور کمک گرفته می شود تا بتوان فشار هوایی که کمپرسورها تولید کرده اند، کنترل نمود.


بخش روغن زن: کلیه تجهیزات پنوماتیک برای کامل کردن عملیات مکانیکی خود نیاز به هوای فشرده دارند. این قطعات مکانیکی به دلیل اینکه به دفعات جابجا می شوند، اصطکاک زیادی در بخش های مختلف خود دارند. این اصطکاک علاوه بر داغ شدن آن ها موجب می شود تا سایش ایجاد گردد و عمر این قطعات کاهش یابد. برای حل چنین مشکلی استفاده از دستگاه روغن زن در واحد مراقبت پنوماتیک ضروری است. این بخش موجب روان شدن حرکت بخش های مکانیکی سیستم های پنوماتیک می گردد و اصطکاک آن ها را تا حد زیادی کاهش می دهد. البته باید به خاطر داشته باشید که از هر نوع روغنی نمی توان در این بخش استفاده کرد و بهترین روغن برای این کار، روغن هیدرولیک ۱۰ است. همچنین روغن زنی باید در مورد اجزایی که نیاز به روغن دارند انجام گردد، به همین منظور روغن زن ها به طور مستقیم در بخش ورودی قطعاتی که به آن نیاز دارند نصب می شوند.


مشاهده بیشتر
صفحه1

در حال بارگذاری 20 رکورد بعدی

فیلتر پنوماتیک

فیلتر پنوماتیک در اصل یک قطعه مخروطی شکل یا استوانه ای شکل است که هوای فشرده از لابلای تیغه های چرخشی آن عبور می کند و طی این فرآیند قطرات آب و ذرات سنگین گرد و غبار به واسطه نیروی گریز از مرکز در انتهای مخزن و در کاسه فیلتر جمع می شوند.

رگولاتور پنوماتیک

رگلاتور پنوماتیک قطعه ای برای کنترل فشار هوای تولید شده توسط کمپرسور و جلوگیری از نواسانات فشار باد در سیستم های پنوماتیک می باشد.

رگولاتور پروپرشنال پنوماتیک

برای کنترل فشار در مدارات پنوماتیکی از رگلاتور استفاده می شود. در برخی از سیستم های پنوماتیکی نیاز به کنترل فشار بر اساس برخی پارامترها مانند کاهش یا افزایش جریان، توان یا فشار بصورت خودکار می باشد. رگولاتور پروپرشنال بر اساس فرمانی که از مرکز فرماندهی به آن می رسد، فشار مدار را به اندازه لازم تنظیم می کند.

در حال بارگذاری 20 رکورد بعدی

شرکت ارژن تجهیز ایرانیان