شیر کنترل فشار پنوماتیک
Select Language

شیر کنترل فشار پنوماتیک

اشتراک گذاری
  • توضیحات
  • نظرات

شیر کنترل فشار چیست؟
شیر کنترل فشار وسیله‌ای است که در مدارهای هیدرولیکی و پنوماتیکی قرار گرفته و فشار وارد شده به سیستم را کنترل و مدیریت می‌کند. عملکرد انواع شیرهای کنترل فشار به ۳ حالت تعیین، محدودیت و کاهش فشار است. این شیرها از خرابی سیستم در برابر تغییرات از پیش تعیین نشده فشار، جلوگیری می‌کنند. در واقع تغییرات میزان دبی در اثر باز و بسته شدن شیرها موجب ایجاد تغییرات ناگهانی فشار می‌شود. البته این تغییرات می‌تواند گاهی میزان فشار را تا ۴ برابر حد عادی برساند. بنابراین استفاده از شیرهای کنترل فشار برای حفظ سلامت سیستم، امری ضروری است.

انواع شیر کنترل فشار پنوماتیک
شیرهای کنترل فشار پنوماتیک در سیستم‌های پنوماتیکی برای کنترل فشار، سرعت و مقدار هوایی که جریان دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه مطلب با انواع این شیرها آشنا خواهیم شد.

شیر کنترل فشار دو طرفه
شیر دو راهه یکی از انواع شیر کنترل فشار پنوماتیک است که هوا از طریق ۲ پورت در آن جریان پیدا می‌کند. در حالت طبیعی شیر، این پورت‌ها بسته خواهند بود و هیچ هوایی از آن عبور نمی‌کند. اما اگر پورت ورودی آن را باز کنیم، هوا از سمت ورودی به خروجی جریان خواهد داشت.

شیر کنترل فشار سه طرفه
شیر سه طرفه یکی دیگر از انواع شیر پنوماتیک است که دارای سه پورت بوده و هرکدام برای هدف خاصی طراحی شده‌اند. معمولا از پورت اول برای برای اتصال شیر به دستگاه دیگری استفاده شده و پورت دوم برای جریان هوا و پورت سوم به عنوان خروجی به کار می‌روند. اکثرا این شیرها در اتصال سیلندرهای دو طرفه کاربرد دارند.

شیر کنترل فشار چهار طرفه
یکی دیگر از انواع شیرهای کنترل فشار پنوماتیک، شیر کنترل فشار چهار طرفه است که چهار پورت ورودی و خروجی دارد. این مدل شیر به عنوان پرکاربردترین شیر پنوماتیک شناخته می‌شود. زیرا به کمک آن می‌توان حرکت موتور یا سیلندر را برعکس کرد. این شیر در صنایع اتوماتیک، سیستم تهویه مطبوع، تولید تایر، صنایع شیمیایی، صنایع غذا و نوشیدنی، سیستم‌های صنعتی و صنایع بسته‌بندی کاربرد دارند.

 

لیست نظرات

محصولات مرتبط

شرکت ارژن تجهیز ایرانیان