ولوها
Select Language

ولوها

دسته بندی
شیر یک عنصر مکانیکی است که در سیستم‌های لوله کشی برای شروع، توقف، مخلوط کردن، کنترل یا تنظیم جریان یا فشار سیال با اصلاح عبور از لوله استفاده می‌شود. ولوها بخش مهمی از هر سیستم لوله کشی هستند که مایعات، بخارات، دوغاب‌ها، گازها و مخلوطی از مایع و فازهای گازی محیط‌های مختلف جریان را منتقل می‌کند. شیرآلات پرهزینه‌ترین اجزای لوله کشی سخت در یک کارخانه هستند. آن‌ها می‌توانند تا 20 تا 30 درصد از هزینه‌های کل لوله کشی برای یک کارخانه فرآیند را به خود اختصاص دهند. اندازه یک شیر بر اساس اندازه انتهای آن متصل به سیستم لوله کشی تعیین می‌شود.
انواع متداول شیرآلات می‌توانند به صورت خودکار یا دستی کار کنند یا دارای اکچویتور باشند. اکچویتور های ولوها می‌توانند برقی، پنوماتیک یا هیدرولیکی، یا ترکیبی برای کارکردن ولو باشند. شیرها بسته به کاربرد از فلزات و غیر فلزات ساخته می‌شوند.
مشاهده بیشتر
صفحه1

در حال بارگذاری 20 رکورد بعدی

Globe Diaphragm

مکانیزم کار این مدل از شیرهای کنترلی تقریبا یکسان بوده و 3 نوع دارند. این نوع از پرکاربردترین و رایج ترین انواع شیرهای کنترلی می باشند و عموما وقتی صحبت از شیر های کنترلی می شود، منظورمان گِلاب ولو ها می باشد.

Cryogenic Valve

سیستم های لوله کشی که از هیدروژن مایع ، اکسیژن ، هلیوم ، نیتروژن ، گاز طبیعی مایع شده یا مایعات بسیار سرد مشابه استفاده می کنند ، نیاز به استفاده از شیرهای برودتی دارند.

Manifold Valve

منیفولد ولو (Manifold Valve) یک نوع شیر چند راهی مخصوص تشکیل شده از چند نازل یا چند شیر سوزنی است که کنترل آن‌ها به کمک یک مدار انجام می‌گیرد و می‌تواند مسیر جریان را به شکل دلخواه تنظیم و تغییر دهد.

Knife Valve

این ولوها شبیه گیوتین یا چاقو بوده که با بالا و پایین رفتن، مسیر عبور سیال را باز یا بسته می کنند.شیرهای کشویی جریان سیال را با قرار دادن دریچه فلزی در مسیر جریان کنترل می کند. زمانی که شیر کاملا بسته می باشد، دریچه کاملا پایین آمده و جریان متوقف می گردد و با محدود کردن جزیان سیال، دبی کنترل می گردد.

Needle Pinch

Needle Valve از جمله شیر های مهم و پرکاربرد است که معمولاً از آن برای تنظیم دبی جریان سیال استفاده می‌­شود. Needle Valve دارای یک مخروط بلند سوزنی شکل در انتهای استم خود می‌­باشد که نقش دیسک را در این شیر ایفا می­‌کند. این شیر ها از لحاظ ساختار و عملکرد بسیار شبیه به شیرهای ساچمه ای (Globe Valves) هستند؛

Ball Valve

دسته اول از انواع ولو های قطع و وصل، ولوهای توپی Ball valves هستند.دقت کنید که برای سایزهای بزرگ (بالاتر از 24 اینچ) از این ولوهای توپی به عنوان کنترل ولو هم استفاده می کنیم.

Butterfly Valve

در شیرهای پروانه ای جریان سیال توسط یک دیسک که در داخل بدنه شیر نصب می شود، کنترل می گردد. زمانی که شیر کاملا باز است دیسک مقاومت کمتری در مقابل جریان ایجاد می کند.

Tilting

چک ولو با دیسک وارونه برای حالاتی که جریان به طور مداوم معکوس می‌­گردد مناسب است. شیر با سرعت بالایی بسته می­‌شود و بسته شدن آن بهتر و با ضربه کمتری نسبت به شیر چک ولو لولایی Swing Check Valve صورت می­‌گیرد.

Pilot Operated

شيری است كه توسط سيال تخليه شده از يك شير كمكي(شير پايلوتي) كه خود يك شير فشار مستقيم است، راه اندازي و كنترل مي شود.شیر اطمینان – آزاد کننده پایلوت دار شامل یک شیر اصلی که به وسیله یک دیسک که با پیستون یا دیافراگم عمل می کند و یک پایلوت می باشد

Fixed Cone Valve

«شیر مخروط ثابت» (Fixed Cone Valve)، یکی از انواع valve با حرکت خطی و عملکرد کنترلی است که اغلب به عنوان شیر کمکی توربین، شیر تخلیه مخازن (مخصوصا مخازن سد) یا شیر کنترل پیوسته تخلیه جریان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Swing

چک ولو لولایی در زمان قطع شدن جریان سیال یا ایجاد فشار معکوس به طور خودکار بسته می‌­شود. افت فشار جریان و ایجاد اغتشاشات (Turbulence) در سیال، در این نوع از شیرها بسیار کم می‌­باشد. در Check Valve لولایی، دیسک به وسیله­‌ی پین به لولای شیر متصل می­‌شود و توسط تعدادی واشر و حلقه در نشیمنگاه شیر آب بندی می‌­شود که این واشرها به راحتی قابل تعویض هستند.

Eccentric Disk

اکثر شیرهای پروانه ای (butterfly) در مرکز شیر شافت گردش disc وجود دارد. ولی در شیرهای که هم مرکز نمی باشند از نوع eccentric disc استفاده می شود.

Solenoid Valve

شیر برقی یا Solenoid Valve یک شیر الکترومکانیکی است که برای قطع و وصل مسیر مایعات و گازها به کار برده می شود. شیر برقی انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی جهت چرخش، باز یا بستن یک شیر (Valve) به بصورت مکانیکی تبدیل میکند. شیر برقی ها به واسطه جریان برق وارد شده به بوبین آنها، عمل قطع یا وصل جریان سیال را انجام میدهند.

Reducing Valve

شیر فشارشکن pressure reducing valve نوعي از انواع از شیرهای صنعتی است که جهت تنظیم ، کاهش و ثابت نگه داشتن فشار خروجی شیر در خطوط انتقال ، شبکه و توزیع آبهای آشامیدنی و خام و دیگر صنایع حتی در صورت ایجاد نوسان در فشار ورودی مورد استفاده قرار می گیرند .

Float Valve

Float Valve، برای کنترل و توقف جریان سیال با توجه به سطح سیال و با عملگر خودکار مورد استفاده قرار می گیرد. از شیر شناور برای جلوگیری از سر ریز شدن مخزن استفاده می شود.

Bellows

بیلوز Bellows نوعی قطعه برای آب بندی است که از نشتی بین Spindle/Stem و بدنه جلوگیری میکند، این قطعه دارای خاصیت ارتجاعی بوده و برای جلوگیری از تغییر Set Pressure در زمانی که شیر در معرض Back Pressure قرار دارد، استفاده می شود. در شیر های Balanced Bellows‌، بخش های Spindle/Stem و Guiding Surfaces توسط Bellows در برابر سیالات خورنده محافظت می شوند؛ همچنین از Spring Housing و Bonnet در برابر سیال جاری نگهداری می‌کند. از این رو Bellows ها جزئی کاربری برای محافظت در برابر سیالات خورنده هستند.

Ball Check

Ball Valve یک شیر با حرکت چرخشی است که از یک دیسک توپی شکل برای قطع و وصل کردن و تنظیم جریان استفاده می­کند. این دیسک توپی شکل در حقیقت جسمی کروی است که یک سوراخ در آن ایجاد شده است و در حالت باز بودن شیر جریان از این سوراخ عبور می­کند. این شیرها به طور گسترده در صنایع نفت و گاز و مصارف خانگی و سیستم­ های آب و فاضلاب کاربرد دارند.

Plug Valve

شیرهای سماوری از متداول ترین نوع شیرهای صنعتی به شمار می آیند که از یک دسته متحرک برای کنترل جریان استفاده می شود.

Angle Globe Squeeze

برای نصب بر روی زانو ها از این مدل گلاب ولو ها استفاده می کنیم.یک نوع شیر کروی globe می باشد که ابتدا وانتها بدنه آن نسبت به هم زاویه 95 درجه دارند و استفاده از آن موجب صرفه جویی در مصرف زانوی 90 درجه مانیسمان می شود

Single seat / Single disk Valve

مکانیزم کارکرد این شیرها بسیار ساده بوده و بازهم تاکید می کنیم که خرید، بهره برداری و کار با این ولوها برعهده واحد پایپینگ می باشد. این ولو ها دارای یک پلاگ بوده که با بستن ولو، این پلاگ بر روی Seat قرار گرفته و مسیر عبور سیال بسته می شود.

در حال بارگذاری 20 رکورد بعدی

شرکت ارژن تجهیز ایرانیان