برند Parker در سال ۱۹۱۷ به عنوان کارخانه آمریکایی که به صورت اختصاصی بر روی تکنولوژی کنترل حرکتی فعالیت داشته، تاسیس گردید.
ساختمان مرکزی آن در ایالت Mayfield Heights, Ohio ودر شهر Cleveland قرار دارد.
Parker بزرگترین کمپانی فعال در فناوریهای کنترل حرکتی و در زمینه فضا ، کنترل آب و هوا ، الکترومکانیک ، فیلتراسیون ، انتقال سیالات گاز و مابع ، هیدرولیک ، نئوماتیک ، کنترل فرآیند ، آببندی و حفاظت فعالیت دارد.

تاسیس کمپانی و شروع حیات

کمپانی Parker در سال ۱۹۱۷ توسط Arthur L. Parker به عنوان تولید کننده لوازم خانگی تاسیس گردید.خیلی زود پله های ترقی رو طی نمود و شروع به تولید سیستم ترمز بادی برای کامیون ، اتوبوس و قطار نمود.
پس از مدتی کامیونهای پارکر به راهی بازار شدند ولی متاسفانه با شکست در فروش مواجه شدند. متاسفانه این شکست موجب شد تمام سرمایه کمپانی از بین رفت و آقای پارکر به شغلی قبلی خود برگشت.
اما با تمام این مشکلات آقای پارکر مجدد صنایع لوازم خانگی پارکر را بار دیگر در سال ۱۹۲۴ تاسیس نمود.

پیشرفت در صنایع هوایی

شرکت در سال ۱۹۲۷ با گسترش صنایع هوانوردی ، در این صنعت شروع به فعالیت نمود. به عنوان اولین پروژه به درخواست Charles Lindbergh محصول تولید شده در هواپیمای ایشان قرار گرفت.
اولین نوآوری آنها در این صنعت این بود که سیستمی تعبیه نمود که ۱۶ مخزن سوخت را به یکدیگر متصل نمود.
با شروع جنگ جهانی دوم در حالی که جنگ بسیاری از دودمان مردم کشورهای درگیر را از بین برد. موجب پیشرف این شرکت در زمینه اتصالات و شیرآلات برای نیروی هوایی آمریکا گردید و تجربه ای شگرف در این مورد بدست آورد.

افول مجدد شرکت و تجدید حیات آن

متاسفانه در سال ۱۹۴۵ همزمان با مرگ آرتور، پایان جنگ و کاهش شدید تقاضا ، شرکت رو به ورشکستگی سوق پیدا کرد. در این زمان هلن همسر آرتور پارکر کنترل شرکت را به دست گرفت و با استخدام مدیر و نیروی متخصص و تمرکز بر تولید محصولات غیرنظامی از ورشکستگی حتمی شرکت جلوگیری نمود.
در اوایل سال ۱۹۵۰ کمپانی هدف و تمرکز خود را همانطور که نیویورک تایمز بیان کرده بود ” The General Electric of Fluid Power ” قرار داد و توانست دههای بعد به آن دست پیدا کنند.

تلفیق کمپانی Hannifin با Parker

در سال ۱۹۵۷ شرکت Hannifin که تولید کننده شیرآلات و محصولات مربوط به سیلندر بود ، توسط پارکر خریداری شد و پس از آن با تغییر نام به Parker Hannifin به فعالیت ادامه داد.

شروع صفحه ای دیگر از پیشرفت توسط پارکر جوان

با گذر زمان و در سال ۱۹۵۳، پاتریک پسر آرتور پارکر به صورت تمام وقت در کمپانی شروع به فعالیت نمود. پس از پیشرفت و تخصص در کار در سال های ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۳ به عنوان مدیرعامل مشغول به فعالیت گردید و سپس در سمت رییس هیئت مدیره قرار گرفت. در طول دوران مدیریت ایشان شرکت با پیشرفت و رشد چشمگیری روبرو شد. طوری که درآمد شرکت از ۱۹۷ میلیون دلار در سال ۱۹۶۸ به ۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۵ افزایش یافت.

دهه ۷۰ و گسترش کارخانجات Parker

از سال ۱۹۶۶ به بعد و در واقع دهه هفتاد میلادی ، پیشرفت جهشی برند صورت گرفت. به گونه ای که یکی از دستاورهای بزرگ این کمپانی در سال ۱۹۶۹ طراحی و ساخت قطعات برای فضاپیمای ناسا که با ماموریت اولین فرود انسان بر روی کره ماه به فضا پرتاب شد. با شروع پیشرفت شرکت ، نیاز به گسترش شرکت بیشتر احساس میشد و موجب تاسیس کارخانجات متعدد گردید.
با رشد و افزایش تجربه در صنعت هوانوردی ، کمپانی تصمیم به خرید کمپانی های مرتبط با این صنعت نمود.
پس از آن شرکت شروع به تامین و ساخت تجهیزات کنترل پرواز ، هیدرولیک و ترمزهای چرخها و دیگر مکانیزم های مرتبط نمود.
در این دوران تعداد کارمندان شرکت حدودا به ۲۰۰۰۰ نفر رسید و بیش از ۹۰۰۰۰ آیتم کالا جهت عرضه در صنایع مختلف جهت پشتیبانی از ۶۰۰۰۰مشتری در تمام قارها فراهم گرید.

پیشرفت روزافزون

با گذر زمان و یعنی در سال ۱۹۸۲ ، پاتریک پارکر سمت مدیر عاملی را به آقایPaul G. Schloemer منتقل نمود. اما همچنان سمت رییس هیئت رییسه رو برای خود حفظ نمود.
پس از این تغییرات در این سال ، کمپانی تصمیم به ورود به بازار مکزیک رو گرفت. این تصمیم موجب افزایش فروش و پیشرفت بسیاری گردید به گونه ای که در سال ۲۰۰۸ ، کمپانی در ۱۱ منطقه شروع به بهره برداری و تولید نمود. از این تعداد کارگاه ۷ عدد آنها به صورت انحصاری جهت تولید محصولات برای بازار آمریکا بود.
اولین Parker Store در سال ۱۹۹۳ در Cleveland با هدف تامین بازار و خرده فروشی تاسیس گردید.
با سپری شدن زمان شبکه تولید و توزیع محصولات پارکر تمام قاره ها و نزدیک به ۲۰۰ نقطه از آمریکا رو در بر گرفت.

مدیران برتر و تاثیرگذار کمپانی پارکر در قرن اخیر

در سال ۲۰۰۱ ، مدیریت کمپانی را آقای Don Washkewicz برعهده گرفتند.
با پشتکار و ایده نو و بروز ایشان شرکت موفق به صرفه جویی و کاهش مدت زمان تولید هر محصول و مدت زمان انتظار مورد نیاز جهت پیشنهاد های مالی به مشتریان گردید. یکی از مدیران کلیدی که موجبات پیشرفت قرن اخیر برای این کمپانی بودند جناب آقای Craig Maxwell هستند ، که ایشان به عنوان مدیر مهندسی استخدام گردید. وی تاکید و تمرکز بسیاری بر روی نوآوری و ایده های نو داشتند ، به گونه ای که موفق به دریافت ۲۰ میلیون دلار بودجه جهت اختراعات پروژه آسمان آبی گردیدند

در همین دوران تیم اقای ماکسول موفق به توسعه و ساخت نرم افزاری بسیار کاربردی گردید. این نرم افزار میتوانست میزان ریسک پروژه ، ضرر و زیان ، سود و دیگر المان های دیگر را با دقت بسیار بالا تخمین بزند.

بزرگترین پروژه دهه اخیر پارکر

یکی از بزرگترین پروژه هایی که کمپانی موفق به دریافت و برنده شدن در مناقصه آن گردید. پروژه مربوط به ساخت سیستم های هیدرولیک و سوخت برای Airbus A350 برای شرکتهای ایرلاین بود.
با گذر ۲ سال پس از دریافت پروژه هوایی ، کمپانی پارکر موفق به دریافت پروژه تعمییر یکی از بزرگترین دکل های حفاری به نام Deepwater Horizon گردید.
که هر دو پروژه به نوبه ی خود از بزرگترین پروژه های قرن اخیر برای کمپانی پارکر هستند.