الکتروموتور ضدانفجار
Select Language

الکتروموتور ضدانفجار

اشتراک گذاری
  • توضیحات
  • نظرات

الکتروموتور های ضد انفجار به موتور هایی گفته می شود که در محیط های قابل انفجار ( Explosion) ، اشتعال ( Falamable) مخاطره امیز (Hazardious ) از لحاظ مجاورت با گازها و مواد محترقه و قابل اشتعال به کار می رود .
به طور کلی در چنین محیط هایی که امکان تشکیل مثلت آتش با جرقه ای از سوی سیستم الکتریکی موتور تکمیل می شود لذا موتور باید از حفاظت ویژه ای برخوردار باشد تا باعث احتراق نشود و یا انفجار صورت گرفته را در خود خنثی نماید.
از جمله مواردی که در اثر بی توجهی به این موضوع رخ داده است میتوان انفجار در پالایشکاه ها معادن و همچنین بروز آتش سوزی در کارخانه جات رسیندگی و بافندگی در اثر عدم استفاده از تجهیزات ضد انفجار نام برد.
الکتروموتور ضد انفجار به گون ای طراحی شده است که انفجار احتمالی درون آن به بیرون منتقل نشود و یا عمل آب بندی در حدی صورت گرفته باشد که هنگام استفاده در میط های حاوی گازهای قابل انفجار،از ورود گاز به داخل الکتروموتور و خطرانفجار آن جلوگیری کند.
جنس الکتروموتور ضد انفجار باید از مواد مقاومی ساخته شده باشد که در صورت بروز انفجار احتمالی استحکام خود را از دست ندهد و همچنین جنس به کار گرفته شده در این موتور ها باید در برابر خوردگی مقاومت بالایی داشته باشد زیرا ایجاد خوردگی باعث از بین رفتن نشت بندی شود که این برخلاف طراحی الکتروموتور ضد انفجار است.
در برخی از صنایع حساس همچون صنایع نفت ،گاز،پتروشیمی،داروسازی،رنگ سازی،کارخانه های سیمان ،صنایع شیمیایی،خودروسازی و … به دلیل وجود گازهای قابل اشتعال و انفجار و گرد و غبار های قابل انفجار،استفاده از از تجهیزات الکتریکی می تواند خطرات و صدمات غیر قابل جبرانی را به بار آورد.
ازین رو این دستگاه ها باید طوری طراحی و تولید و نصب شوند که تمهیدات حفاظتی لازم در برابر شوک الکتریکی،جرقه،..را به منظور جلوگیری از بروز هر گونه خطری اندیشیده باشند.

لیست نظرات

محصولات مرتبط

شرکت ارژن تجهیز ایرانیان